MEĐUNARODNI PROJEKT

oikos – zajedno za jedno

Gradeći na dosadašnjim aktivnostima u području ekologije i srodnih tema, u 2025. organizirat ćemo međunarodni projekt Oikos – zajedno za jedno, koji će obuhvatiti niz od 5 stručnih skupova i predavanja u Hrvatskoj, Srbiji i BiH. Na skupovima će se obrađivati aktualni slučajevi ugrožavanja okoliša kao zajedničkog doma (grč. oikos), s posebnim fokusom na tri goruće ekološke teme, a to su: 1) Kosinjska dolina u Hrvatskoj, 2) dolina Jadra u Srbiji i 3) rijeka Neretva u BiH:

  • Kosinjska dolina mjesto je bogate prirodne i kulturne baštine, s desecima spomenika kulture, arheoloških nalazišta i nebrojenih prirodnih znamenitosti. Važnije od svega toga, Kosinjska dolina još uvijek je naseljena domaćim stanovništvom koje ondje živi stoljećima. No danas stanovnicima Kosinjske doline prijeti prisilno raseljavanje, a prirodnim i kulturnim dobrima odlazak u nepovrat. Razlog je planirana izgradnja hidroenergetskog sustava Kosinj, s velikim akumulacijskim jezerom upravo na području Kosinjske doline. Iako stručnjaci upozoravaju na neodrživost i višestruku problematičnost projekta, javnost je još uvijek nedovoljno upoznata sa slučajem, a Kosinjska dolina nastavlja živjeti u neizvjesnosti.

  • Projekt rudnika litija u dolini rijeke Jadar ponovno je postao aktualnom temom ekoloških rasprava na regionalnoj i međunarodnoj razini. Slično kao u slučaju Kosinjske doline, projekt podržava aktualna vlast, uz dodatak da je ovaj projekt financiran od strane Europske komisije, uz opće zanemarivanje upozorenja struke i nedovoljnu upućenost javnosti. Također, slično kao s Kosinjem, provedba projekta podrazumijeva raseljavanje stanovništva iz obližnjih mjesta, čineći ga ne samo ekološki nego i humanitarno problematičnim.

  • Gornji sliv rijeke Neretve nedavno je ugrozila izgradnja hidroelektrane Ulog, pored koje je planirano još 6 takvih hidroelektrana, sve u sklopu projekta Gornji horizonti. Dolina Neretve već sad snosi posljedice u vidu zagađenja vode u donjem slivu i pomora više životinjskih vrsta. Pune posljedice kompletne provedbe projekta nesagledive su i vrlo vjerojatno bi obuhvatile ne samo kompletan tok rijeke Neretve u BiH, nego i u gradovima RH (Opuzen, Ploče, Metković), čineći ovaj projekt međunarodnom ekološkom katastrofom u nastanku.

Mnoge su zajedničke karakteristike tih triju slučajeva, od ozbiljnosti ekoloških i širih društvenih posljedica, preko zanemarivanja mišljenja struke, do neinformiranosti i neangažiranosti javnosti. Ti slučajevi nipošto nisu jedini od važnosti, ali su reprezentativni uzorci ekološke problematike na ovim prostorima. Fokusiranjem na zajedničke probleme kao ono što nas povezuje, projekt ima velik potencijal za unaprjeđenje suradnje između relevantnih stručnjaka i organizacija iz triju zemalja u kojima će se provoditi. Cilj je projekta stvoriti javnu platformu i povezati relevantne stručnjake kako bi se rasvijetlili mnogostruki aspekti spomenutih slučajeva, uključujući ekološke, ekonomske, moralne, pravne, društvene i političke aspekte.

Uskoro ćemo objaviti više informacija o projektnim aktivnostima.